Архів
Январь 2017
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Дек   Мар »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

«У пошуках білого золота» — дитяча краєзнавча експедиція

Кінбурнський півострів з давніх часів славився добутком «білого золота» — морської солі. Відомо, що в XVI столітті запорозькі козаки добували та продавали кінбурнську сіль, забезпечуючи нею всю Запорізьку Січ. З солоних озер починався також відомий «чумацький шлях».

У пошуках «білого золота»,  наприкінці вересня, взяли активну участь учні Василівської школи: члени гуртків краєзнавчого та природничого напрямку, активісти шкільного міні – парку «Борисфен» разом з керівниками гуртків: І. В. Лахтіоновою та Л.П. Твердовською.

У рамках краєзнавчої експедиції, започаткованої НПП «Білобережжя Святослава», вони здійснили дві подорожі: першу – на соленосні озера Ягорлицької затоки.

Другу подорож – у с. Геройське Херсонської області, яке завдяки соленосним озерам раніше називалося Прогноями.

12 кілометрів по бездоріжжю, від Василівкі до Геройського, проїхали учасники подорожі, щоб відвідати те місце, де під променями літнього сонця та під впливом кінбурнських суховіїв народжується українське «біле золото» — сіль.

Юних краєзнавців щиро зустрічали працівники державного підприємства «Геройське дослідне – промислове підприємство»: О.М. Ель та А. В. Гущін

Від них школярі дізналися про корисні якості солі, умови її «росту», значення морської води Ягорлицької затоки у цьому процесі.

І перше, що побачили  — дуже великі кучугури білого кольору. Вони не були схожі на «наші піщані кучугури», бо були набагато вищими. «Це кагати солі» — дізналися ми від майстра – солевара Андрія Васильовича Гущіна.

«Це наша морська  сіль і «росте» вона на території осадового комплексу. Зараз на території коси існує приблизно 22 солеродних озера, які підпитуються морською водою з території Ягорлицької затоки.  В минулому їх було значно більше. Близько 70.

На відміну від гірської солі, яка добувається в Артемовську, наша морська має багато переваг: в неї міститься понад 40 корисних для організму елементів, ця сіль має велику кількість йоду.

«Геройську» сіль корисно приймати в їжу. Вона має лікувальні властивості.

Весною із Ягорлицької затоки в озера запускають морську воду, де при випаровуванні осідають на дно зайві компоненти і сполуки, водночас підвищується концентрація солі.

Такий собі процес «очистки» морської солі триває протягом літа і проходить у декілька етапів. Сіль промивається вологою з повітря і дощами, втрачаючи більш гігроскопічні домішки магнієвих і калієвих солей, що додають гіркуватий смак.

«Завдяки процесу кристалізації («росту солі»), хлориди натрію  накопичуються у кристалічному вигляді, вони і є головним корисним компонентом морської солі, придатної до їжі» — розповив майстер — солевар.

Побували наші мандрівники у цей день на озерах,

побачили шар гарної, дійсно рожевої солі, більш 60 см,  спостерігали за процесом збору солі спеціальним комбайном.

Бачили як її перевозять та скидають у «кагат», де з солі за рік стече зайва ропа та вона стане білою.

Після висушування в кагатах сіль потрапляє на перемолу, де потім її фасують для продажу.

Незабутні враження від побаченого, багато корисної інформації, позитивний настрій – все це отримали учні — учасники подорожі «у пошуках білого золота».

На фото учасники – учні 5-10 класів Василівської ЗОШ
Вчителі: І.В.Лахтіонова, Л.П Твердовська., Г.О.Вакуленко.
Організатор екскурсії О.М. Ель та гід А.В. Гущін

Учасники – учні 5-11 класів  та вчителі Василівської ЗОШ  щиро дякують Івану Юрійовичу Вінничуку – працівнику НПП «Білобережжя Святослава за  допомогу в організації безоплатної поїздки на соляні промисли у с. Геройське та сподіваються на подальшу співпрацю.

І. Лахтіонова,
провідний фахівець з екоосвіти
НПП «Білобережжя Святослава»

Iмя